#1 2011-08-25 13:23:31

meow

Administrator

Zarejestrowany: 2011-08-22
Posty: 667
Punktów :   

Dżem

grupa grająca muzykę z pogranicza rocka i bluesa. Jej nazwa pochodzi od jamu – zbiorowego muzykowania, improwizowania na zaplanowany temat. [tylko polski Dżem to spolszczył ;p]. Pierwsze wzmianki o zespole Dżem można znaleźć już w 1973 roku. Grupa powstała w Tychach. Została założona przez braci Adama i Bena Otrębę oraz Pawła Bergera i Aleksandra Wojtasiaka. W grudniu tego samego roku dołączył do nich Ryszard Riedel, który potem stał się liderem owej grupy. Niestety, Rysiek nie miał ciekawej przeszłości, związek z narkotykami, przez co skończył jak skończył, umierając w 1994 roku. Wciągu swojej działalności w zespole dokonał, można powiedzieć wiele [aczkolwiek, zdania są podzielone. Dla jednych był/jest autorytetem, dla drugich zwykłym ćpunem] i po jego muzyce widać było, że robił to co kochał.
dalej, idąc tropem wikipedii, na temat zespołu:
7 czerwca 1980  roku Dżem wziął udział w I Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie w składzie: Ryszard Riedel, Adam Otręba, Jerzy Styczyński, Leszek Faliński, Tadeusz Faliński, gdzie można sądzić, zostali 'odkryci'. I potem rozwinęło się już nagrywanie płyt, granie koncertów i różnych takich

zespół Dżem nadal istnieje, Ryśka zastąpił Maciej Balcar. Nawiązując jeszcze do tych dwóch wokalistów, muszę przyznać - z resztą, oglądałam wywiad z zespołem tuż po śmierci Riedla, gdzie sami się wypowiadali - że wiele osób porównuje Balcara do Ryśka, mówiąc że 'to nie to samo/ z Riedlem to było co innego'. Tyle, że Balcar to nie Riedel, on nigdy nim nie będzie i sądzę, że nawet nie zamierza. Muszą być dla niego nurtujące ciągłe porównywania do starszego, świętej pamięci Ryśka, którego bardzo lubię i cenię, ale mimo wszystko.

nawiązując part 2 do Riedla, polecam obejrzeć film Skazany na Bluesa c; lub jego autobiografie [za którą chcę się wziąć] siemacie, ludzie!

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/64/Beno.JPG
Dżem [z Balcarem]

http://th.interia.pl/50,b1ed7c1472160340/10.jpg [z Ryśkiem].

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.naruto-fun.pun.pl www.klanman.pun.pl www.euroteammap.pun.pl www.forummenelgame.pun.pl www.lionking-rpg.pun.pl